Журнал "1 сентября"

Педагогические и образовательные статьи
  • lu_res@mail.ru
  • Статьи в следующий номер журнала принимаются по 31.03.2024г.

Регистрация СМИ: ЭЛ № ФС 77 - 77018 от 06.11.2019г. Смотреть

Регистрация периодического издания: ISSN 2713-1416 Смотреть

         
kn publ 1   kn publ 2   kn publ 5
         
         
kn publ E   kn publ 3   kn publ 4
         

План-конспект урока английского языка в 9 классе "Интернет и его роль в современной жизни"

Дата публикации: 2022-11-09 15:40:26
Статью разместил(а):
Казанина Анна Сергеевна

План-конспект урока английского языка в 9 классе "Интернет и его роль в современной жизни людей"

Автор: Казанина Анна Сергеевна

МОУ "СОШ № 8 с углублённым изучением отдельных предметов", г. Жуковский, Московская область

 

Вид урока: урок открытия новых знаний, обретения новых умений и навыков.

Тип урока: комбинированный.

Цели урока:

образовательная: ознакомить учащихся с новинками технического прогресса, использованием гаджетов учащимися и их сверстниками;

развивающая:

- развивать внимание и познавательную активность, креативность;

- развивать память, логическое мышление, языковую догадку;

- развивать умение классифицировать, сравнивать, анализировать и обобщать информацию;

воспитательная:

- формировать уважительное отношение к мнению другого человека, потребность в высказывании собственного мнения;

- формировать положительную мотивацию к учению;

- формировать потребности к сотрудничеству.

Оборудование: УМК «Spotlight-9» ( авторы: Ю.Е. Ваулина, Д. Дули, О.Е. Подоляко, В. Эванс), ПК, мультимедийный проектор, экран; раздаточный материал: рабочие листы с заданиями, комплект постеров.

 

Ход урока

I. Организационный момент. Introduction. Greeting.

- Good afternoon, students. I'm  glad to see you. Take your seats, please. I ask you to be active, bright and emotional.

- Well, how are you today? Show me...:) : (Улыбающиеся смайлики - для тех, кто пришел на урок с хорошим настроением, грустные - для тех, у кого настроение «не очень». Показать карточки с «настроением».

- By the way, as you can see I’ve given you some cards. Please, don’t touch them until I ask you about it. – ОК. Lets start

II. Постановка цели и задач урока. Мотивация учебной деятельности. Main part of the lesson.

- Today we will revise the vocabulary on the topic and speak about the advantages or disadvantages and the role of the Internet in our life.

Речевая зарядка.

- I have a tongue twister for you. Let’s listen and then repeat after me.

Whether the weather is hot

Whether the weather is not

We'll weather the weather

Whatever the weather

Whether we like it or not.

Well, repeat one more time. And all together.

Повторение пройденной лексики.

And now children, let`s revise the words related to the technologies.

1. Name objects related to the hardware. (Monitor, keyboard, mouse, scanner, printer, hard drive, Solid State Drive etc.)

2. Now let`s name the objects related to the software. (Programs, files, folders, applications etc.))

3. OK, and now let`s name the items related to the Internet. (Server, Website, browser, internet provider, Trojan, banner etc.)

III. Основная часть урока. Стадия осмысления. Main part of the lesson.

- What gadgets have you got?

- How often do you use them?

- Why do we need gadgets?

- What is your favourite gadget?

P1: My favourite gadget is ...

P2: ...

- Good ... thank you for your answers...as for me ... My favourite gadget is a mobile phone. It helps me in my work and to communicate with people.  I can't live without it because nowadays it is very important to keep in touch

• Прием "Фишбоун". Работа с верхним рядом "рыбы" - факты.

- Look at the blackboard. Add some synonyms to the word "Gadget". Now repeat these words after me.  

Gadgets:

A mobile phone

A tablet computer

A laptop

An MP3 player

A digital camera

A game console

A TV

A camcorder.

Functions: send messages, organize information, store information, listen to music, play video games, make films, watch TV programmes, take and store pictures.

- So, let's look and match the functions of them.

• Прием "Снежный ком". Работа с нижним  рядом "рыбы" - причины. Учащиеся по очереди высказываются о функциях гаджетов с опорой на схему при соблюдении общей линии повествования группового монолога.

Ss: We can use ... to .... (таблички у каждого на парте).

So, today we'll speak about the Internet. We live at age of informational technologies. Do you have a computer at home? And what do you usually do every evening?

S1: ... chat online with my friends...

S2: ... search information on the Internet for my lessons...

S3: ... watch some videos and may be listen to music.

The most part of teenagers use the Internet. By the way let's remember Winston Churchill said: "He who owns the information he owns the world".

Работа с учебником.

Please open your books at page 64 ex. 1. - What do you know about the Internet? Do the quiz. Listen and check.

IV. Динамическая пауза. (Просмотр ролика "Гимнастика для глаз").

Look left, right
Look up, look down
Look around.
Look at your nose
Look at that rose
Close your eyes
Open, wink and smile.
Your eyes are happy again.

V. Чтение. Listening and reading.

Listen and read the text “Live in wired world” . Student’s book Ex. 3 p.64. Then students have to answer the questions on the text in pairs.

VI. Просмотр видео "Advantages and Disadvantages of Internet".

Students, you know the Internet is useful but sometimes it will be harmful. So, let’s watch the video. While watching try to write advantages and disadvantages of Internet. You can use exercise 6a, page 65.

Прием "Сводная таблица". На столах таблички, которые учащиеся заполняют и проводят взаимопроверку.

Well. Give your shits of paper your partner. Let’s check.

VII. Заключительная часть урока. Рефлексия. Revision.

- We couldn't imagine our modern life without gadgets and the Internet because we discover everything about anything, its brilliant source of information. Let’s discuss the following.

Look through ex. 6b, page 65.

What are you favourite websites? Why?

Do you know ...

• a good site to help you with your homework?

• a useful site to help you improve your English?

На доске иллюстрации с эмблемами соцсетей.

VIII. Домашнее задание. Home task. 

1) Make up a quiz about the Internet and interview your classmates.

2) раздаточный материал. 

IX. Подведение итогов. Оценивание. Summing up

Thank you for your work. You were active, friendly and attentive. Thank you for the lesson and your excellent work. In conclusion I want to give you your marks. (excellent, good, I wish you to be better/I would like you to be better).

And what about your mood after our lesson? Show me smiles …

The lesson is over. Goodbye.

Cl: Goodbye.

 

Литература:

УМК «Spotlight-9» (Ю.Е. Ваулина, Д. Дули, О.Е. Подоляко, В. Эванс), Москва,издательство «Просвещение» , 2019г.

 

. . . . .